PRZEWRÓCIŁO SIĘ – BIOGRAFIA ELEKTRYCZNYCH GITAR

 

Przewrocilo-sie web mMyślicie, że znacie Elektryczne Gitary? Dzięki tej książce poznacie je jeszcze lepiej – dowiecie się, skąd są, co tutaj robią i co kryje się za ich słodką maską. Jesteście gotowi na lekturę? „Przewróciło się”, czyli pierwsza biografia zespołu zagląda tam, gdzie nikt wcześniej nie zajrzał. Onieśmiela bogactwem prywatnych wyznań i refleksji muzyków. Zdradza sekrety, którymi wcześniej nie chcieli się z nikim podzielić.

Począwszy od gorzkich obserwacji proroka Koheleta i religijnych dylematów Mieszka I, przez komunizm, trudne 25-lecie polskiej demokracji, ludzką obojętność, gender, trudy życia w mieście, klęski żywiołowe (zwłaszcza powodzie), aż po zdegenerowaną młodzież, rodzinne nieporozumienia i niełatwą egzystencję, bohaterowie książki potrafią znaleźć wiele inspirujących tematów do swoich piosenek.

I to właśnie o nich, a także o przewracaniu się, odwracaniu zastanego porządku w życiu codziennym i muzycznym opowiadają szczerze muzycy tworzący na przestrzeni lat Elektryczne Gitary. A także ich bliżsi i dalsi współpracownicy, przyczyniający się do promocji tego ponurego hasła: „przewróciło się.” Rozlicznych przykładów upadków dostarcza też szczegółowo zbadana historia zespołu, który osobiście doświadczył wszystkiego, czego dobry rock’n’rollowy zespół doświadczyć powinien. Oprócz podpalenia perkusisty (to jest dopiero w planach Kuby Sienkiewicza).

Także dzięki skrupulatnym analizom tekstów, dokonanych przez liczne autorytety z wielu dziedzin (m.in. prof. Antoni Dudek, prof. Izabella Bukraba-Rylska, Jurek Owsiak, Kazik, a także duchowni, psychologowie, trenerzy osobiści, specjaliści ds. uzależnień, dziennikarze) wychodzi na jaw przesłanie, którym Elektryczne Gitary dzielą się ze światem od lat 90: przewróciło się.

Chcecie wiedzieć więcej? Premiera książki Przemysława Zielińskiego „Przewróciło się” 26 września 2016. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Bernardinum »KUP MNIE