Koncert na Urodzinach Placu Wilsona w Warszawie w 30. rocznicę powstania zespołu

Od pierwszych sesji muzycznych na warszawskich Bielanach, przez próby w Piwnicy pod (państwem) Bieniami na ulicy Lechonia, po tegoroczne Urodziny Placu Wilsona, zespół Elektryczne Gitary silnie odczuwa swoją lokalną przynależność i pochodzenie.
Z tym większą przyjemnością zapraszamy na jubileuszowy koncert w 30. rocznicę powstania zespołu.
Park Żeromskiego przy Placu Wilsona na Żoliborzu w Warszawie, niedziela 15 września, godzina 19.

Uniwerek 200 lat

 

czasowniki 08webmZ okazji jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego (1816-2016), zespół Elektryczne Gitary nagrał dla uczelni specjalną piosenkę, oraz wziął udział w teledysku, wyprodukowanym przez Wytwórnię Muzyczną MTJ we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.

 

UW200 teledysk 01

PRZEWRÓCIŁO SIĘ – BIOGRAFIA ELEKTRYCZNYCH GITAR

 

Przewrocilo-sie web mMyślicie, że znacie Elektryczne Gitary? Dzięki tej książce poznacie je jeszcze lepiej – dowiecie się, skąd są, co tutaj robią i co kryje się za ich słodką maską. Jesteście gotowi na lekturę? „Przewróciło się”, czyli pierwsza biografia zespołu zagląda tam, gdzie nikt wcześniej nie zajrzał. Onieśmiela bogactwem prywatnych wyznań i refleksji muzyków. Zdradza sekrety, którymi wcześniej nie chcieli się z nikim podzielić.

Począwszy od gorzkich obserwacji proroka Koheleta i religijnych dylematów Mieszka I, przez komunizm, trudne 25-lecie polskiej demokracji, ludzką obojętność, gender, trudy życia w mieście, klęski żywiołowe (zwłaszcza powodzie), aż po zdegenerowaną młodzież, rodzinne nieporozumienia i niełatwą egzystencję, bohaterowie książki potrafią znaleźć wiele inspirujących tematów do swoich piosenek.

I to właśnie o nich, a także o przewracaniu się, odwracaniu zastanego porządku w życiu codziennym i muzycznym opowiadają szczerze muzycy tworzący na przestrzeni lat Elektryczne Gitary. A także ich bliżsi i dalsi współpracownicy, przyczyniający się do promocji tego ponurego hasła: „przewróciło się.” Rozlicznych przykładów upadków dostarcza też szczegółowo zbadana historia zespołu, który osobiście doświadczył wszystkiego, czego dobry rock’n’rollowy zespół doświadczyć powinien. Oprócz podpalenia perkusisty (to jest dopiero w planach Kuby Sienkiewicza).

Także dzięki skrupulatnym analizom tekstów, dokonanych przez liczne autorytety z wielu dziedzin (m.in. prof. Antoni Dudek, prof. Izabella Bukraba-Rylska, Jurek Owsiak, Kazik, a także duchowni, psychologowie, trenerzy osobiści, specjaliści ds. uzależnień, dziennikarze) wychodzi na jaw przesłanie, którym Elektryczne Gitary dzielą się ze światem od lat 90: przewróciło się.

Chcecie wiedzieć więcej? Premiera książki Przemysława Zielińskiego „Przewróciło się” 26 września 2016. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Bernardinum »KUP MNIE

 

CZASOWNIKI (2016)

 

czasowniki 08webm13 czerwca 2016 r. odbyła się premiera nowej płyty Elektrycznych Gitar pt. CZASOWNIKI. 12 nowych piosenek o tematyce historycznej, których głównym motywem są wydarzenia z szóstką w dacie. Wśród nich również utwory o Andrzeju Panufniku, Szymonie Kobylińskim i pilocie Josefie Františku oraz promująca płytę piosenka Uniwerek 200 lat, którą wykonaliśmy premierowo 14 maja na koncercie „Jestem z UW – Absolwenci Absolwentom” w Parku Sowińskiego w Warszawie.

Koncert w Londynie 28.11.2015

28 listopada br. na zaproszenie Polskiego Radia Londyn zagraliśmy koncert w O2 Shepherd's Bush Empire, jednej z najstarszych (1903) i najsłynniejszych muzycznych scen na świecie, na której występowały największe gwiazdy: Charlie Chaplin, David Bowie, The Rolling Stones, Mark Knopfler, Amy Winehouse, Prince i wielu innych. Dziękujemy za pełną salę!

Jesienne koncerty w lokalnych rozgłośniach Polskiego Radia

 

Polskie Radio

W październiku 2015 roku odwiedziliśmy osiem lokalnych rozgłośni Polskiego Radia z programem pod tytułem Jak tam? W pierwszej części naszych występów można było usłyszeć 12 nowych piosenek, w drugiej - utwory starsze, znane. Dziękujemy publiczności za przybycie i doskonałą atmosferę, słuchaczom za śledzenie transmisji przez radio, a organizatorom w rozgłośniach za umożliwienie nam zaprezentowania się w tak szacownych salach. Było to dla nas wspaniałe i ważne doświadczenie! Specjalne podziękowania kierujemy do firmy Subaru Import Polska za użyczenie bezpiecznych, zatankowanych samochodów oraz firmy Audiostacja za wypożyczenie mikrofonów DPA i Røde.

Przebieg trasy można sprawdzić tutaj: »http://www.elektrycznegitary.pl/koncerty/eventlist/archive

 

Oficjalnym przewoźnikiem podczas naszej trasy radiowej była marka SUBARU

 

Subaru


Trasa radiowa 2015

 
 

Subaru Import Polska

Przejdź się po Świętorzyskiej


Kochani, przejdźmy się po Świętokrzyskiej.

Przejdź się po Świętokrzyskiej

25-lecie zespołu. Nowa płyta i teledysk: Dzieci wybiegły


Elektryczne Gitary w 2014 roku obchodzą jubileusz 25-lecia istnienia. 3 czerwca 2014 ukazał się album z 25 największymi przebojami zespołu - zagranymi w większości na nowo. Wydawnictwo zostało przygotowane zarówno na kompakcie, jak i na płycie winylowej... »więcej

 

c15b


Tymczasem jeden z zespołowych evergreenów, Dzieci wybiegły, doczekał się teledysku!

Dzieci

 

Kto ma klucze


Z prawdziwą przyjemnością prezentujemy telewideo do piosenki
Kto ma klucze z płyty Nic mnie nie rusza.
Koncepcja i realizacja: Yach Paszkiewicz i jego latające warsztaty.

Kto ma klucze

 

»Reportaż z realizacji teledysku

Elektryczne Gitary na WOŚP w Brukseli

 

Elektryczne Gitary na WOŚP w Brukseli13 stycznia 2013 Elektryczne Gitary zagrały w Brukseli w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy wspaniałej publiczności i przemiłym organizatorom za fantastyczne przyjęcie!

 

»Oficjalny Fanpage Sztabu w Brukseli

 

 

 

 

Pierwsze DVD w historii zespołu: Przystanek Woodstock 2012

 

DVD Przystanek Woodstock 2012Od 30 listopada 2012 jest w sprzedaży najnowsze wydawnictwo zawierające DVD i CD z rejestracją koncertu Elektrycznych Gitar, który miał miejsce na XVIII. festiwalu Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą 4 sierpnia 2012 r. Szesnaście utworów z żelaznego repertuaru zespołu stanowiące The Best Of i Greatest Hits w jednym zgrabnym opakowaniu. Najbardziej energetyczny koncert festiwalu, obłędna publiczność w ekskluzywnym basenie błotnym pod główną sceną, niepokojąco zachrypnięty Jurek Owsiak i chóralne Sto lat na deser. Smacznego!

Kup mnie!

 

 

»Opis | »Jurek Owsiak o tym koncercie (notka na płycie) | »Jurek Owsiak o tym koncercie (blog video) | »Zobacz fragment

Elektryczne Gitary w VEGE

 

Elektryczne Gitary w Vege: maj 2012Wegetariański coming-out legendarnego zespołu: www.vege.com.pl


...Od ponad 20 lat funkcjonują na polskim rynku muzycznym, a jednocześnie – o czym wie niewiele osób – są w większości…  wegetarianami. Tylko u nas dokonują swoistego wege coming out’u. Z tej okazji rozmawiamy z Kubą Sienkiewiczem oraz Piotrem Łojkiem z Elektrycznych Gitar na temat ich motywacji, o frytkach z keczupem oraz o… Adolfie Hitlerze.

 

 

Elektryczne Gitary - Nic mnie nie rusza

 

posluchaj mnie mOd 20 marca 2012 w sprzedaży jest płyta Nic mnie nie rusza.
Żądajcie wszędzie!

Kup w Wimp Kup w iTunes

 

»Opis | »Teledysk

ELEKTRYCZNE GITARY W EMI MUSIC POLAND

 

Elektryczne Gitary w EMI Music PolandZ przyjemnością informujemy, że 1 sierpnia 2011 roku zespół Elektryczne Gitary podpisał kontrakt z wytwórnią EMI Music Poland.

 

 

11 polskich zwycięstw

 

11 polskich zwycięstwKsiążka „11 polskich zwycięstw”, mimo że wydana z okazji Święta Niepodległości, nie jest kolejnym oczywistym wydawnictwem rocznicowym. Poprzez jej wydanie Narodowe Centrum Kultury pragnie zainicjować debatę na temat sensowności używania słowa zwycięstwo w odniesieniu do rozmaitych zagadnień z zakresu rodzimej kultury i historii. Na ponad stutrzydziestostronicowy zbiór składa się 11 esejów pióra najciekawszych polskich autorów, których obszar zainteresowań rozciąga się od historii i antropologii kulturowej, przez naukę i sztukę, aż do sportu. Ujęcie zagadnienia zwycięstw jest tu dalekie od sztampy i obiegowych wyobrażeń. Z jednej strony autorzy wadzą się z triumfami oczywistymi, z drugiej zaś poszukują zwycięstw tam, gdzie na pozór ich nie ma. Całość została wzbogacona o 11 przygotowanych specjalnie na tę okazję prac graficznych Piotra Janowczyka (historyka sztuki i artysty tworzącego w tak różnych gatunkach jak grafika, komiks, murale czy fotografia). Do książki dołączona jest płyta CD z 4 utworami Elektrycznych Gitar.

Był NZS - drugi singiel i teledysk z płyty Historia

 

nzs


»Tekst | »Teledysk

Elektryczne Gitary - CD HISTORIA

 

Historia2 listopada 2010 r. miała miejsce premiera nowej płyty Elektrycznych Gitar pt. HISTORIA. Powstała ona we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, wydawcą jest Pomaton/EMI. Album zawiera dziesięć utworów poświęconych wydarzeniom historycznym, których okrągłe rocznice przypadły w roku 2010. Wydawnictwo promuje utwór "Dywizjon 303", do którego powstał teledysk nakręcony przez Yach Film.

Kup w Wimp Kup w iTunes


»Opis | »Dywizjon 303: tekst | »Dywizjon 303: teledysk

Elektryczne Gitary - UCIECZKA 5:55


We współpracy z Narodowym Centrum Kultury ukazał się singiel EG z piosenką Ucieczka 5:55.
Piosenka wchodzi w skład albumu Historia.

Ucieczka 5:55Pamięci starszego sierżanta Jana Kępy, zastępcy dowódcy strażnicy WOP w Pokrzywnej w woj. opolskim, który w marcu 1951 r. był organizatorem ucieczki do amerykańskiej strefy okupacyjnej grupy siedmiu żołnierzy. W chwili ucieczki Kępa miał 23 lata i dwa lata służby za sobą. Początkowo służył jako szeregowy żołnierz na granicy zachodniej, potem zaproponowano mu przejście do organów wywiadu i skierowano na półroczny kurs oficerów w Centrum Wyszkolenia MBP w Legionowie. Po ukończeniu kursu w październiku 1950 r. otrzymał przydział do strażnicy WOP w Pokrzywnej. Młody podoficer, nie mogąc pogodzić się jednak z pracą w wywiadzie, który werbował agentów do działalności na rzecz Moskwy, podjął próbę ucieczki z wojska w marcu 1951 r. przez zieloną granicę do Austrii. Został złapany przez polskie i czeskie KBW po kilkudniowym pościgu i skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 19 sierpnia 1951 r.


»Tekst | »Teledysk

Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?

 

Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?