OTWÓRZCIE KONCERTY!

 

PROTEST PRZECIWKO WYKLUCZENIU!!!

 

OTWÓRZCIE KONCERTY!

 

DOŚĆ NISZCZENIA POLSKIEJ KULTURY!

 

Stanowczo protestujemy przeciwko niesprawiedliwemu

i niezgodnemu z zasadami życia społecznego wykluczaniu nas

z pracy, dyskryminacji i niszczeniu powszechnej i bardzo ważnej formy kultury, jaką jest udział w koncertach!

 

Protestujemy w imieniu organizatorów, menedżerów, techników, firm scenotechnicznych, promotorów, pracowników obsługi wydarzeń, artystów, muzyków i dziesiątek tysięcy ludzi związanych z kulturą i rozrywką w Polsce, ale także w imieniu milionów fanów, uczestników wydarzeń koncertowych różnego typu.

 

Wspólnie z IGMAP, SOIAR i PITE przez ostatnie tygodnie otrzymywaliśmy zapewnienia, że te niedorzeczne i kompletnie niezrozumiałe zapisy rozporządzenia zostaną zmienione z końcem maja. Niestety tak się nie stało. Do protestu przyłącza się także ZZMRP.

 

STOP DYSKRYMINACJI KONCERTÓW!

 

Nie istnieją przesłanki, które przy dopuszczeniu do organizacji meczów piłkarskich z udziałem dziesięciotysięcznej publiczności, organizacji wesel, imprez domowych, komunii, spektakli, kabaretów, seansów filmowych w salach kinowych z udziałem 50% publiczności; funkcjonowania kościołów, centrów handlowych, czy gastronomii na świeżym powietrzu (a już za kilka dni również w przestrzeniach zamkniętych), uniemożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, zarówno w warunkach plenerowych, jak i w jakichkolwiek salach do tego przeznaczonych.

 

Dlaczego tylko koncerty mają pozostać zamknięte!? Dlaczego grupy muzyczne mają zakaz działalności, w przeciwieństwie do grup cyrkowych, sportowych i wszystkich innych?

Działanie takie jest nie tylko kompletnie niezrozumiałe, ale również

jest całkowicie przeciwstawne do działań podejmowanych w krajach Unii Europejskiej. Nie ma ani jednego przypadku w Europie, aby ograniczenia kulturalnych wydarzeń muzycznych stały w tak silnej sprzeczności nie tylko z innymi wydarzeniami kulturalnymi, ale ze wszelkimi innymi dziedzinami życia.

W cywilizowanym świecie, w krajach takich, jak Austria, Włochy, Wielka Brytania, Francja, Dania, Holandia czy Belgia, odbywają się imprezy artystyczne! Czy mamy znowu być na szarym końcu cywilizacji?

 

NIE ZGADZAMY SIĘ NA UTRZYMANIE DYSKRYMINUJĄCYCH I NIERACJONALNYCH ZAPISÓW UDERZAJĄCYCH W ORGANIZACJĘ KONCERTÓW!

 

Mamy wieloletnie doświadczenie i dysponujemy profesjonalną wiedzą w organizacji BEZPIECZNYCH KONCERTÓW – jesteśmy w tym specjalistami.

 

Domagamy się przejrzystych zasad i równych szans dla branży, która jako pierwsza została całkowicie sparaliżowana i nadal tkwi w zamknięciu, jako ostatnia.

Żądamy elementarnej sprawiedliwości – uwolnienia koncertów i możliwości ich realizacji od 29 maja. Dziesiątki innych branż i obszarów życia społecznego, w ostatnim czasie powróciły już do funkcjonowania – branża muzyczna oczekuje równości wobec prawa.

 

#DOSCDYSKRYMINACJI

#UWOLNICKONCERTY

 

IGMAP Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich

SOIAR Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych

PITE Polska Izba Techniki Estradowej

ZZMRP Związek Zawodowy Muzyków RP

Nie jesteśmy celebrytami

 

https://www.zzmrp.pl/jestem-muzykiem-nie-celebryt%C4%85

 

Irytuje nas, kiedy słyszymy, że muzycy to celebryci i nie zasługują na pomoc.
11 maja rusza akcja społeczna „Jestem muzykiem nie celebrytą”, zwracająca uwagę na fatalną sytuację finansową polskich muzyków. Epidemia z dnia na dzień pozbawiła ich możliwości koncertowania i zabrała źródło utrzymania. Branże dotknięte pandemią otrzymały pomoc z programów rządowych. Niestety muzycy indywidualni, pracujący na podstawie umów o dzieło mogli skorzystać z pomocy tylko w niewielkim zakresie lub w ogóle. Niefortunny PRowo program Funduszu Wsparcia Kultury spowodował, że muzycy zostali okrzyknięci celebrytami, którym świetnie się powodzi i nie zasługują na wsparcie. Akcja Związku Zawodowego Muzyków RP ma na celu zmianę tej perspektywy i zwrócenie uwagi Polaków i operatorów programów pomocowych na brak wsparcia dla grupy zawodowej tak istotnej dla kultury polskiej.
W marcu 2020 roku życie koncertowe zostało zawieszone i nie zostało wznowione do dzisiaj. W Epidemia z dnia na dzień zabrała muzykom środki do życia. W opublikowanym właśnie rozporządzeniu dotyczącym luzowania obostrzeń ponownie jako grupa zawodowa pozostawieni zostaliśmy poza nawiasem. Muzycy wciąż nie mogą wrócić do pracy. Większość muzyków koncertowych została postawiona przed faktem dokonanym bez możliwości starania się o wsparcie dostępne dla innych branż. Niektóre absurdalne kryteria programów pomocowych nie pozwalają muzykom z nich skorzystać. Dobrym przykładem jest konieczność przedstawienia umowy na udział w odwołanym koncercie. Muzycy podpisują najczęściej umowy przed samym koncertem lub nawet po koncercie. Poza tym od dawna koncerty nie są organizowane, a co za tym idzie nie podpisuje umów. Trudno zrozumieć, dlaczego operatorzy programów pomocowych doszli do wniosku, że muzyk będzie w stanie przedstawić taki dokument i otrzymać wsparcie. W przestrzeni publicznej muzycy nazywani są celebrytami i powstaje wrażenie, że wszystkim muzykom żyje się bardzo dobrze i żadne wsparcie nie jest im potrzebne.
„Ze znanymi i popularnymi artystami pracują muzycy, którzy z nimi grają, nagrywają, jeżdżą w trasy” – wyjaśnia Wanda Kwietniewska, znana wokalistka i przewodnicząca Związku Zawodowego Muzyków RP. „Wykonują pracę, która nawet w „normalnych czasach” nie przysparza wysokich dochodów, jednak o nich zwykle zapomina się w programach pomocowych. W ostatnim czasie, spotykamy się często ze zrównywaniem muzyka z celebrytą. Dokonuje się skrótu myślowego, mówiąc, że muzyk czyli celebryta, to ktoś kto zarabia „niesłychane pieniądze” i żyje beztrosko. Na muzyka patrzy się przez pryzmat kolorowych pisemek pokazujących rzeczywistych celebrytów na plażach w Tanzanii. Naszą akcją chcemy przekazać, że to rażąca nieprawda i trzeba tą perspektywę natychmiast zmienić”
Związek Zawodowy Muzyków RP zabiega od wielu miesięcy o stworzenie programu, którego kryteria pozwoliłyby na sensowne wsparcie muzyków indywidualnych, pracujących na podstawie umowy o dzieło. Niestety wydaje się, że operatorzy programów pomocowych nadal wolą patrzeć na tą grupę zawodową jak na celebrytów, którzy nie potrzebują wsparcia. Sztandarowy program Fundusz Wsparcia Kultury częściowo wsparł instytucje i firmy działające w obszarze kultury, ale jednocześnie zbulwersował opinię publiczną sprawiając wrażenie, że pojedynczy artyści otrzymali ogromne dofinansowania. To niestety zadziałało na szkodę rzeszy indywidualnych muzyków, którzy nie dostali żadnego wsparcia z tego programu.
„Jesienią 2020 powszechne oburzenie wywołały informacje o milionach złotych przekazanych znanym muzykom w ramach Funduszu Wsparcia Kultury” – mówi Wanda Kwietniewska –„tymczasem rzeczywistość jest taka, że pomoc trafiła głównie do firm z branży około muzycznej i instytucji kulturalnych. Niestety większość muzyków w Polsce pracuje na podstawie jednorazowych umów cywilno-prawnych i oni wówczas nic nie dostali.”
Miejmy nadzieję, że problem zostanie w końcu zauważony, a muzycy w naszym kraju otrzymają tak potrzebne im wsparcie. Jest to tym ważniejsze, że wszystko wskazuje na to, że branża koncertowa zacznie wracać do normalności najwcześniej za kilka miesięcy.
Związek Zawodowy Muzyków RP jest organizacją reprezentującą polskich muzyków i walczącą o zaspokojenie ich potrzeb. Lista zaniechań kolejnych rządów jest w tym względzie bardzo długa. Związek stara się o stworzenie sensownej oferty dla muzyków, z których większość nie jest objęta systemem ubezpieczeń społecznych lub korzysta z różnego rodzaju kreatywnych rozwiązań, aby jakoś w tym systemie uczestniczyć. Większość muzyków nie może też liczyć na emeryturę, czy inne świadczenia, bo jedyne na co stać tylko niektórych to dobrowolne opłacanie minimalnej składki zdrowotnej. Niestety wygląda to jak sytuacja wzięta żywcem z XIX w., a nie ochrona jaką powinni mieć artyści w XXI wieku w sercu Europy.


Zarząd ZZM RP w składzie: Wanda Kwietniewska, Krystyna Prońko, Maciej Zieliński, Ryszard Wojciul, Wojciech Konikiewicz, Leszek Biolik, Wojciech Wójcicki

Elektryczne Gitary na babaco.live

#ArtystaTezCzlowiek #babaco.live

babaco.live

 

 
1 września 2020 o 19:30 - koncert premierowy na babaco.live z naszym udziałem.

Nasza ekipa koncertowa - happening w Warszawie

 
 
Już dziś (25 czerwca 2020) na Placu Zamkowym (początek o 16:00) wraz z innymi wykonawcami będziemy apelować o równe traktowanie i otwarcie możliwości koncertowania oraz normalnego funkcjonowania zarówno muzyków, jak i wszystkich zawodów związanych z branżą muzyczną.
Jako przedstawiciele branży artystycznej pytamy:
- dlaczego nie ma dla nas jasnych przepisów oraz harmonogramu powrotu do pracy?
- dlaczego Rząd nie podejmuje dialogu z nami, profesjonalistami z branży wydarzeń artystycznych, by wspólnie określić warunki sanitarne, dzięki którym koncerty i widowiska muzyczne mogłyby być znowu organizowane
- dlaczego Rząd odebrał nam wszelkie możliwości zarobkowania i nie daje możliwości powrotu do pracy nakładając nierealne, odbiegające od rozwiązań w innych branżach wymogi?
- dlaczego w programach opłacanych z podatków, które także my karnie latami płacimy nie uwzględnia się realnej pomocy dla naszej branży?
Zadając te pytania wzywamy jednocześnie do zmiany obecnego podejścia, które w naszej ocenie jest ogromnym zaniedbaniem.

Otwieramy koncerty! Gramy bezpiecznie!

 

#otwieramykoncerty #gramybezpiecznie
 

Covid-19 pokrzyżował nasze plany, zarówno prywatne jak i zawodowe. Od połowy marca nie pracujemy, zostały odwołane trasy, festiwale wszelkie wydarzenia artystyczne. Wszyscy bardzo dotkliwie odczuwamy skutki wirusa.

Teraz kiedy inne sektory biznesu są odmrażane, sportowe areny mogą wypełniać się publicznością (obecnie nawet do 10 tys osób na jednym meczu), a w mediach obserwujemy kilkutysięczne zgromadzenia my także chcemy wrócić do pracy! 

Żądamy równego traktowania!

Od kilku tygodni przyglądamy się działaniom rządu, czytamy aktualne rozporządzenia i jesteśmy gotowi by opracować razem z rządem a następnie wprowadzić procedury bezpieczeństwa dla naszej branży.

Dlatego właśnie powstał pomysł zorganizowania medialnej akcji OTWIERAMY KONCERTY #gramybezpiecznie w której będziemy komunikować:

Gramy bezpiecznie! 

Żądamy równego traktowania!  

Żądamy jasnych zasad!

Domagamy się przejrzystych zasad organizacji imprez artystycznych, a przede wszystkim domagamy się jasnej komunikacji!

Obecne przepisy zawierają wiele błędów formalnych i wiele zapisów stoi w kolizji z zasadami organizacji imprez, przez co nadal nie możemy wrócić do pracy.

Żądamy, aby wydarzenia artystyczne i koncerty mogły odbywać się na takich samych zasadach – np. mecze piłki nożnej mogą odbywać się na stadionach wypełnionych publicznością.

Żądamy zniesienia zapisu o udziale 150 osób w imprezach plenerowych na rzecz zapisów procentowych.

Apelujemy, aby wszystkie zgromadzenia publiczne i wydarzenia artystyczne traktować na równych prawach. 

Żądamy jasnych przepisów dla imprez plenerowych (masowych i rekreacyjnych ujętych w ustawie o imprezach masowych) jak również dla tych organizowanych w obiektach przeznaczonych do tego tj.: amfiteatrach, klubach muzycznych, halach widowiskowych.

Wymagamy od Rządu aby zaczął traktować branżę artystyczną poważnie, jako istotny element gospodarki!

Nasza społeczność to nie tylko sami artyści, którzy są widoczni w pierwszej linii, ale cały sztab ludzi którzy razem z nimi tworzą wydarzenia artystyczne i bez których Artysta nie mógłby funkcjonować. To tysiące osób czekających na powrót do pracy.

Chcemy, by nasza akcja uświadomiła społeczeństwu, jak ogromna liczba osób została z dnia na dzień bez pracy i z jak dużym problemem musimy się zmierzyć! 

Zapoznaj się z naszymi postulatami i jeśli, chcesz by branża artystyczna przetrwała, tak jak my tęsknisz za spotkaniami z publicznością, dołącz do naszej akcji.

Elektryczne Gitary - "2020" - nowa płyta! Premiera 30.04.2020

 

Premierowy album wydany w S.P. Records do nabycia w przedsprzedaży na CD oraz podwójnym winylu w najwyższej jakości 180g i limitowanej, ręcznie numerowanej edycji w trzech wersjach kolorystycznych:
black - 400 szt.
clear - 400 szt.
red - 400 szt.
Zamawiajcie: https://bit.ly/ElektryczneGitary_2020

 

 

  

SP Records

Podróżnicze sny - z nowej płyty "2020"

Ósmy trzeci - z nowej płyty "2020"

Najwyższa pora - z nowej płyty "2020"

 

Piosenka NAJWYŻSZA PORA w promocji!
Jest owocem współpracy z wytwórnią SP Records i zapowiedzią nowej płyty.

 

 

Koncert na Urodzinach Placu Wilsona w Warszawie w 30. rocznicę powstania zespołu

Od pierwszych sesji muzycznych na warszawskich Bielanach, przez próby w Piwnicy pod (państwem) Bieniami na ulicy Lechonia, po tegoroczne Urodziny Placu Wilsona, zespół Elektryczne Gitary silnie odczuwa swoją lokalną przynależność i pochodzenie.
Z tym większą przyjemnością zapraszamy na jubileuszowy koncert w 30. rocznicę powstania zespołu.
Park Żeromskiego przy Placu Wilsona na Żoliborzu w Warszawie, niedziela 15 września 2019, godzina 19.

Uniwerek 200 lat

 

czasowniki 08webmZ okazji jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego (1816-2016), zespół Elektryczne Gitary nagrał dla uczelni specjalną piosenkę, oraz wziął udział w teledysku, wyprodukowanym przez Wytwórnię Muzyczną MTJ we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.

 

UW200 teledysk 01

PRZEWRÓCIŁO SIĘ – BIOGRAFIA ELEKTRYCZNYCH GITAR

 

Przewrocilo-sie web mMyślicie, że znacie Elektryczne Gitary? Dzięki tej książce poznacie je jeszcze lepiej – dowiecie się, skąd są, co tutaj robią i co kryje się za ich słodką maską. Jesteście gotowi na lekturę? „Przewróciło się”, czyli pierwsza biografia zespołu zagląda tam, gdzie nikt wcześniej nie zajrzał. Onieśmiela bogactwem prywatnych wyznań i refleksji muzyków. Zdradza sekrety, którymi wcześniej nie chcieli się z nikim podzielić.

Począwszy od gorzkich obserwacji proroka Koheleta i religijnych dylematów Mieszka I, przez komunizm, trudne 25-lecie polskiej demokracji, ludzką obojętność, gender, trudy życia w mieście, klęski żywiołowe (zwłaszcza powodzie), aż po zdegenerowaną młodzież, rodzinne nieporozumienia i niełatwą egzystencję, bohaterowie książki potrafią znaleźć wiele inspirujących tematów do swoich piosenek.

I to właśnie o nich, a także o przewracaniu się, odwracaniu zastanego porządku w życiu codziennym i muzycznym opowiadają szczerze muzycy tworzący na przestrzeni lat Elektryczne Gitary. A także ich bliżsi i dalsi współpracownicy, przyczyniający się do promocji tego ponurego hasła: „przewróciło się.” Rozlicznych przykładów upadków dostarcza też szczegółowo zbadana historia zespołu, który osobiście doświadczył wszystkiego, czego dobry rock’n’rollowy zespół doświadczyć powinien. Oprócz podpalenia perkusisty (to jest dopiero w planach Kuby Sienkiewicza).

Także dzięki skrupulatnym analizom tekstów, dokonanych przez liczne autorytety z wielu dziedzin (m.in. prof. Antoni Dudek, prof. Izabella Bukraba-Rylska, Jurek Owsiak, Kazik, a także duchowni, psychologowie, trenerzy osobiści, specjaliści ds. uzależnień, dziennikarze) wychodzi na jaw przesłanie, którym Elektryczne Gitary dzielą się ze światem od lat 90: przewróciło się.

Chcecie wiedzieć więcej? Premiera książki Przemysława Zielińskiego „Przewróciło się” 26 września 2016. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Bernardinum »KUP MNIE

 

CZASOWNIKI (2016)

 

czasowniki 08webm13 czerwca 2016 r. odbyła się premiera nowej płyty Elektrycznych Gitar pt. CZASOWNIKI. 12 nowych piosenek o tematyce historycznej, których głównym motywem są wydarzenia z szóstką w dacie. Wśród nich również utwory o Andrzeju Panufniku, Szymonie Kobylińskim i pilocie Josefie Františku oraz promująca płytę piosenka Uniwerek 200 lat, którą wykonaliśmy premierowo 14 maja na koncercie „Jestem z UW – Absolwenci Absolwentom” w Parku Sowińskiego w Warszawie.

Koncert w Londynie 28.11.2015

28 listopada br. na zaproszenie Polskiego Radia Londyn zagraliśmy koncert w O2 Shepherd's Bush Empire, jednej z najstarszych (1903) i najsłynniejszych muzycznych scen na świecie, na której występowały największe gwiazdy: Charlie Chaplin, David Bowie, The Rolling Stones, Mark Knopfler, Amy Winehouse, Prince i wielu innych. Dziękujemy za pełną salę!

Jesienne koncerty w lokalnych rozgłośniach Polskiego Radia

 

Polskie Radio

W październiku 2015 roku odwiedziliśmy osiem lokalnych rozgłośni Polskiego Radia z programem pod tytułem Jak tam? W pierwszej części naszych występów można było usłyszeć 12 nowych piosenek, w drugiej - utwory starsze, znane. Dziękujemy publiczności za przybycie i doskonałą atmosferę, słuchaczom za śledzenie transmisji przez radio, a organizatorom w rozgłośniach za umożliwienie nam zaprezentowania się w tak szacownych salach. Było to dla nas wspaniałe i ważne doświadczenie! Specjalne podziękowania kierujemy do firmy Subaru Import Polska za użyczenie bezpiecznych, zatankowanych samochodów oraz firmy Audiostacja za wypożyczenie mikrofonów DPA i Røde.

Przebieg trasy można sprawdzić tutaj: »http://www.elektrycznegitary.pl/koncerty/eventlist/archive

 

Oficjalnym przewoźnikiem podczas naszej trasy radiowej była marka SUBARU

 

Subaru


Trasa radiowa 2015

 
 

Subaru Import Polska

Przejdź się po Świętorzyskiej


Kochani, przejdźmy się po Świętokrzyskiej.

Przejdź się po Świętokrzyskiej

25-lecie zespołu. Nowa płyta i teledysk: Dzieci wybiegły


Elektryczne Gitary w 2014 roku obchodzą jubileusz 25-lecia istnienia. 3 czerwca 2014 ukazał się album z 25 największymi przebojami zespołu - zagranymi w większości na nowo. Wydawnictwo zostało przygotowane zarówno na kompakcie, jak i na płycie winylowej... »więcej

 

c15b


Tymczasem jeden z zespołowych evergreenów, Dzieci wybiegły, doczekał się teledysku!

Dzieci

 

Kto ma klucze


Z prawdziwą przyjemnością prezentujemy telewideo do piosenki
Kto ma klucze z płyty Nic mnie nie rusza.
Koncepcja i realizacja: Yach Paszkiewicz i jego latające warsztaty.

Kto ma klucze

 

»Reportaż z realizacji teledysku

Elektryczne Gitary na WOŚP w Brukseli

 

Elektryczne Gitary na WOŚP w Brukseli13 stycznia 2013 Elektryczne Gitary zagrały w Brukseli w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy wspaniałej publiczności i przemiłym organizatorom za fantastyczne przyjęcie!

 

»Oficjalny Fanpage Sztabu w Brukseli

 

 

 

 

Pierwsze DVD w historii zespołu: Przystanek Woodstock 2012

 

DVD Przystanek Woodstock 2012Od 30 listopada 2012 jest w sprzedaży najnowsze wydawnictwo zawierające DVD i CD z rejestracją koncertu Elektrycznych Gitar, który miał miejsce na XVIII. festiwalu Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą 4 sierpnia 2012 r. Szesnaście utworów z żelaznego repertuaru zespołu stanowiące The Best Of i Greatest Hits w jednym zgrabnym opakowaniu. Najbardziej energetyczny koncert festiwalu, obłędna publiczność w ekskluzywnym basenie błotnym pod główną sceną, niepokojąco zachrypnięty Jurek Owsiak i chóralne Sto lat na deser. Smacznego!

Kup mnie!

 

 

»Opis | »Jurek Owsiak o tym koncercie (notka na płycie) | »Jurek Owsiak o tym koncercie (blog video) | »Zobacz fragment

Elektryczne Gitary w VEGE

 

Elektryczne Gitary w Vege: maj 2012Wegetariański coming-out legendarnego zespołu: www.vege.com.pl


...Od ponad 20 lat funkcjonują na polskim rynku muzycznym, a jednocześnie – o czym wie niewiele osób – są w większości…  wegetarianami. Tylko u nas dokonują swoistego wege coming out’u. Z tej okazji rozmawiamy z Kubą Sienkiewiczem oraz Piotrem Łojkiem z Elektrycznych Gitar na temat ich motywacji, o frytkach z keczupem oraz o… Adolfie Hitlerze.

 

 

Elektryczne Gitary - Nic mnie nie rusza

 

posluchaj mnie mOd 20 marca 2012 w sprzedaży jest płyta Nic mnie nie rusza.
Żądajcie wszędzie!

Kup w Wimp Kup w iTunes

 

»Opis | »Teledysk

ELEKTRYCZNE GITARY W EMI MUSIC POLAND

 

Elektryczne Gitary w EMI Music PolandZ przyjemnością informujemy, że 1 sierpnia 2011 roku zespół Elektryczne Gitary podpisał kontrakt z wytwórnią EMI Music Poland.

 

 

11 polskich zwycięstw

 

11 polskich zwycięstwKsiążka „11 polskich zwycięstw”, mimo że wydana z okazji Święta Niepodległości, nie jest kolejnym oczywistym wydawnictwem rocznicowym. Poprzez jej wydanie Narodowe Centrum Kultury pragnie zainicjować debatę na temat sensowności używania słowa zwycięstwo w odniesieniu do rozmaitych zagadnień z zakresu rodzimej kultury i historii. Na ponad stutrzydziestostronicowy zbiór składa się 11 esejów pióra najciekawszych polskich autorów, których obszar zainteresowań rozciąga się od historii i antropologii kulturowej, przez naukę i sztukę, aż do sportu. Ujęcie zagadnienia zwycięstw jest tu dalekie od sztampy i obiegowych wyobrażeń. Z jednej strony autorzy wadzą się z triumfami oczywistymi, z drugiej zaś poszukują zwycięstw tam, gdzie na pozór ich nie ma. Całość została wzbogacona o 11 przygotowanych specjalnie na tę okazję prac graficznych Piotra Janowczyka (historyka sztuki i artysty tworzącego w tak różnych gatunkach jak grafika, komiks, murale czy fotografia). Do książki dołączona jest płyta CD z 4 utworami Elektrycznych Gitar.